Inštitút Trimbos v Holandsku skúmal vedomosti Holanďanov o škodách spôsobených alkoholom. Poverilo ho tým tamojšie Ministerstvo zdravotníctva. Z výskumu vyplýva, že Holanďania majú veľa mylných predstáv o alkohole a podceňujú ujmu na zdraví spôsobenú alkoholom. Zaujímavé je, že najviac mylných názorov majú užívatelia veľkého množstva alkoholu.
Tu je zhrnutie najdôležitejších zistení:
- Málokto z Holanďanov vie, že alkohol zvyšuje riziko rôznych druhov rakoviny a demencie. Súvislosť alkoholu s rakovinou prsníka poznalo iba 18% respondentov.
- Mnoho ľudí si myslí, že pozná odporúčania holandskej Rady pre zdravie (Gezondheidsraad) týkajúce sa užívania alkoholu, ale 33% sa mylne domnieva, že odporúčaním je konzumovať maximálne dva poháre alkoholu denne. V skutočnosti pritom platí odporúčanie úplne sa vyhnúť konzumácii alkoholu, a ak už používate alkohol, tak maximálne jeden pohár denne.
- 58% respondentov sa domnieva, že fľaša vína obsahuje iba šesť štandardných jednotiek alkoholu, no v skutočnosti obsahuje 7,5 štandardných jednotiek alkoholu. (V Holandsku jedna štandardná jednotka alkoholu predstavuje 10g alkoholu. To je približne 250ml 5-percentného piva alebo 100 ml vína (12 %) a 35 ml tvrdého alkoholu (35 %). Pozor, v EÚ neexistuje spoločná štandardná jednotka alkoholu, a tak má každá krajina svoje vlastné kritériá.)
- Respondenti do značnej miery podceňujú aj sociálne dôsledky užívania alkoholu, ako napríklad násilie, rozpad rodín, stratu zamestnania a pod.
- Iba 24% respondentov vedelo, že konzumácia alkoholu mužom pred počatím môže zvýšiť riziko potratu v tehotenstve. (Viac o tomto jave sa môžete dočítať tu: https://movendi.ngo/wp-content/uploads/2020/02/alcohol-pregnancy_alcohol-and-society-2020_report_en.pdf)
Tí, ktorí majú vysoko rizikovú konzumáciu alkoholu, vedia o osobných a sociálnych dôsledkoch konzumácie alkoholu menej ako priemer.
Inštitút zistil, že v tejto skupine:
- Viac ako štvrtina osôb sa nesprávne domnieva, že konzumácia dvoch pohárov červeného vína denne je zdravá.
- 39% si nesprávne myslí, že Rada pre zdravie odporúča konzumovať maximálne dva poháre alkoholu denne, v porovnaní s 29% u menej rizikových používateľov alkoholu.
- Táto skupina si tiež menej uvedomuje, že deti, ktoré vidia svojich rodičov konzumovať alkohol, si o ňom vytvárajú pozitívne predstavy.
Zdroj: www.movendi.ngo
Čo na to MOVENDI SK?
Čím viac ľudia požívajú alkohol, tým viac ho bagatelizujú – to je ako začarovaný kruh. Väčšina z nás totiž robí všetko pre to, aby si ochránila vlastnú identitu. Preto konzumenti alkoholu v rizikových množstvách radšej riskujú škody, ktoré im môže spôsobiť, a zároveň dúfajú, že ich organizmus to zvládne. Ak by totiž uznali, že ich správanie, ktoré trvá už niekoľko rokov, a ktoré nejedenkrát ospevovali, a za ktoré sa im dostalo uznania, je škodlivé, mali by pocit, že idú sami proti sebe.
Ale je tu, pravdaže, mnoho ďalších faktorov, ako napríklad okolie a najbližší známi, ktorí pravdepodobne tento spôsob pitia alkoholu tiež podporujú. Vplyv na to má aj rodová rola: V prípade mužov, ktorí konzumujú alkohol vo väčších množstvách ako ženy, je to aj očakávanie spojené s mužským stereotypom, že muži sa menej zaujímajú o vlastné zdravie, že si musia stáť za svojím, že sa neboja riskovať. A tak teda budú alkohol a jeho dopad na zdravie aj spoločnosť radšej bagatelizovať, aby mohli vytrvať vo svojom bežnom správaní.
Na Slovensku je, žiaľ, veľmi málo štúdií týkajúcich sa škôd spôsobených alkoholom či prieskumov o verejnom povedomí o týchto škodách. Je preto veľmi ťažké povedať, ako by podobný prieskum dopadol na Slovensku. Čo ale vieme, je, že Slováci konzumujú o 3 litre čistého alkoholu viac ako Holanďania. (Slovenský priemer na osobu je 11,5 litrov, kým v Holandsku je to 8,7 litrov). Naviac, Slovensko je na míle vzdialené od holandských štatistík, čo sa týka závislostí a problémov s alkoholom. Kým u nás má 12,5% Slovákov (vek: 15+) diagnostikovaný problém s alkoholom a 5,5% obyvateľstva je od alkoholu závislých, v Holandsku je to len 1,5%, resp 0,6%.
Keďže sa aj napriek týmto závažným výsledkom na Slovensku nič nerobí a zatiaľ sme nezaznamenali ani žiadne požiadavky verejnosti, dalo by sa predpokladať, že vysoké percento slovenských občanov vie o škodách spôsobených alkoholom veľmi málo, a aj a tie, ktoré sú známe, sa vo veľkom bagatelizujú.
Za Movenndi SK: Kristína Šperková