Profesor Emanuele Scafato z Talianskeho inštitútu zdravia varoval, že počas krízy COVID-19, súčinnosť niekoľkých faktorov vedie k normalizácii konzumácie alkoholu doma, čo by mohlo podnietiť ďalšiu vlnu problémov s alkoholom v Európe.
V celej Európe, aj keď v rôznej miere v rôznych krajinách, sa od začiatku pandémie koronavírusu zvyšuje predaj alkoholu a pravdepodobne aj konzumácia alkoholu. Zatiaľ, čo tržby z reštaurácií a barov logicky poklesli, v mnohých krajinách ľudia nakupujú omnoho viac alkoholu v obchodoch.
Scafato hovorí, že tento stav sociálnej izolácie a fyzického distancovania je úplne nový. To znamená, že viac ľudí konzumuje alkohol osamote, čo znižuje šance aj sebakontroly aj sociálnej kontroly.
Prečo sa to deje? Aký psychologický proces, ktorý nakoniec vedie k nákupu alkoholu, sa teraz odohráva v našich hlavách? Je to pokus o zmiernenie stresu alebo hľadanie zábavy? Tento spôsob konzumácie alkoholu má mnoho vedľajších účinkov. Niektorí ľudia majú stále možnosť konzumovať alkohol v spoločnosti iných členov domácnosti, čo je vo všeobecnosti menej riskantné, ale teraz je pravdepodobné, že konzumujú viac ako predtým. To isté platí aj pre jedlo.
„Pohybujeme sa menej a viac jeme a pijeme viac alkoholu. Je to najhoršie pre ľudí, ktorí už majú problémy s alkoholom. Mám na mysli aj rodiny, v ktorých je problém domáceho násilia,“ hovorí prof. Scafato.
Napríklad v Taliansku sa výrazne zvýšil počet osôb pod vplyvom alkoholu zadržaných políciou. Stručne povedané, zistilo sa, že ľudia pod vplyvom alkoholu porušujú pravidlá karantény. Môže ísť o ľudí infikovaných novým koronavírusom, ktorí by za žiadnych okolností nemali opustiť svoje domovy.
Súčasné skúsenosti počas krízy v oblasti verejného zdravia môžu z dlhodobého hľadiska ovplyvniť normy týkajúce sa alkoholu a vzorcov spotrebiteľského správania v Európskych krajinách.
Napríklad v Poľsku začali ľudia organizovať online spoločenské stretnutia za účelom konzumácie alkoholu. Podľa Prof. Scafata je to však veľmi riskantné.
„Za normálnych podmienok by fľaša vodky alebo vína stačila pre niekoľko ľudí. Pri online schôdzkach musí mať každý svoju fľašu, takže automaticky každý vypije viac alkoholu.
Preto ani náhodou nepovažujte tieto typy online stretnutí za konzumáciu alkoholu v spoločnosti. V skutočne pijeme sami,“ hovorí prof. Scafato.
V tejto súvislosti je zákaz predaja alkoholu, ako to urobili niektoré krajiny počas krízy COVID-19, zmysluplnou iniciatívou. Alkohol je imunodepresívum a výrazne oslabuje ľudský imunitný systém. Početné štúdie dokazujú, že alkohol zhoršuje schopnosť tela vytvárať správnu odpoveď na infekcie alebo vírusy pľúc.
„V čase, keď by sme mali byť v najlepšom možnom fyzickom aj duševnom stave, keď skutočne potrebujeme zdravie a vitalitu, je ťažké pitie alkoholu jednoducho v rozpore so zdravým rozumom.
Je škoda, že to toľko ľudí nechápe alebo tomu nechce porozumieť. Niekedy sa objavia aj absurdné situácie,“ hovorí odborník na závislosť.
Napríklad na konci marca Talianske združenie výrobcov vína vydalo oznámenie, v ktorom nabáda ľudí, aby konzumovali „mierne“ množstvá vína, ktoré by údajne chránili pred infekciou koronavírusom. Chybne tvrdili, že víno môže pomôcť dezinfikovať ústa a hrdlo.
„To rozhodne nie je pravda. Dezinfekčné vlastnosti sa dosahujú pri najmenej 63% alkoholu. V Taliansku bol dokonca jeden výrobca grappa, ktorý vytvoril zmes destilátu s populárnym nápojom sýteným oxidom uhličitým a snažil sapresvedčiť ľudí, že bude mať dezinfekčné účinky.
Opakujem, je to úplne nepravdivé tvrdenie,“ zdôrazňuje prof. Scafato.
Príklady, ako je tento, ukazujú, že reklama a propagácia alkoholu sú v Európe veľmi vážnym problémom.
„Reklamy nabádajúce k pitiu alkoholu sú najrozšírenejšie na našom kontinente. Podľa môjho názoru je toto agresívny marketing. Takýto spôsob propagácie mal obrovský vplyv na zvýšenie spotreby alkoholu, okrem iného aj u žien,“ vysvetľuje prof. Scafato.
S ohľadom na všetky tieto faktory sa prof. Scafato obáva, že po pandémii bude v Európe viac ľudí s problémami s alkoholom.
Tento problém sa týka celého sveta, ale v Európe bola priemerná spotreba alkoholu už dvakrát taká vysoká ako inde (aj pred krízou). Preto sme my Európania v najväčšom nebezpečenstve,“ varuje odborník na závislosti.
Správa je preložená z www.movendi.ngo