Ako je na tom Slovensko
V roku 2016 konzumovali Slováci 12 litrov čistého alkoholu na osobu, čo je viac ako Európsky priemer. Keď sa toto množstvo prepočíta iba na tých, ktorí alkohol za meraný rok konzumovali (teda odrátajú sa abstinenti), dostane sa nám hrozivých čísel. Muži konzumujú 23 litrov čistého alkoholu na osobu a ženy 8 litrov na osobu. V obidvoch prípadoch sme okolo 5 litrov čistého alkoholu nad priemerom Európy.
Táto konzumácia alkoholu prispieva k cirhóze pečene (v 71% prípadov), zraneniam (23,2%), k rakovine (6,1%) a ku srdcovo-cievnym ochoreniam (3%). Viac tu.
Slovensko je druhé v mortalite na alkoholom podmienené choroby pečene v EU i v rakovine v EU / OECD. Pritom 9 z 10 Európanov nevie, že alkohol zvyšuje riziko rakoviny. Alkohol je karcinogénom 1. kategórie porovnateľný s benzénom, arzénom či azbestom. Nezdravá strava sa taktiež podpisuje na riziku vzniku nielen chorôb srdca a ciev, pečene, ale i rakoviny. Incidencia rakoviny vzrastá s dávkou konzumovaného alkoholu. Neexistuje bezpečná dávka alkoholu vo vzťahu k riziku rakoviny. Rastúci trend mortality na choroby pečene je pravdepodobne vyvolaný v hlavnej miere alkoholom, na druhom mieste je nadváha a obezita s fyzickou inaktivitou a nezdravým stravovaním (vysoký príjem cukrov, trans-foriem mastných kyselín, nasýtených tukov, nízky príjem vlákniny).