9 DÔVODOV, PREČO SI DAROVAŤ SVIATKY BEZ ALKOHOLU

1. Zdravší vstup do nového roka

Alkohol je spájaný so 400 rôznymi ochoreniami. Oslabuje fungovanie imunitného systému, je to rakovinotvorná látka tej istej kategórie ako azbest, negatívne pôsobí na rytmus srdca a spôsobuje ochorenie pečene. Všetkým týmto problémom sa dá ľahko predísť. Jedým z krokov je oslobodenie sa od alkoholu. Aj Svetová zdravotnícka organizácia hovorí, že neexistuje bezpečné množstvo alkoholu a odporúča alkohol nekonzumovať, alebo jeho pitie čo najviac obmedziť. Darujte si zdravie.

Čítaj viac o: Alkohol a COVID-19 I Alkohol a rakovina I Alkohol a pečeň I Alkohol a srdce

 

2. Viac psychickej pohody po celý rok

Alkohol spôsobuje, alebo zosilňuje problémy duševného zdravia, čím zvyšuje riziko úzkosti a depresie, eskaluje sebapoškodzovanie vrátane pokusov o samovraždu. Spôsob života bez alkoholu prispieva k duševnej pohode a vytvára väčší priestor na riešnie rôznych životných výziev. Darujte si psychickú pohodu.

 

Čítaj viac o Negatívnom dopade alkoholu na mentálne zdravie

3. LepŠí spánok

Alkohol narúša spánkový režim. Pitie alkoholu na konci dňa môže viesť k prerušovaniu spánku. Keď telo počas spánku musí pracovať na spracovaní alkoholu v systéme, nie je schopné regenerovať sa. Takže, aj keď dlho spíte, stále sa vám nepodarí prebudiť sa s pocitom odpočinku a regenerácie. To môže mať za následok podráždenosť alebo pocity úzkosti na druhý deň. Tieto pocity zas narúšajú každodennú rutinu a rovnováhu. Darujte si kvalitný spánok.

 

Čítaj viac o negatívnom vplyve alkoholu na spánok

4. LEPŠIA KONDIČKA

Konzumácia alkoholu večer po cvičení zabraňuje regenerácii a budovaniu svalstva, takže očakávané kondičné výsledky sa nedostavia. Vaše telo sa počas cvičenia v skutočnosti neposilní ani nezlepší. Keď vyradíte alkohol zo svojho potréningového relaxu, doprajete svojmu telu efektívnu regeneráciu. Darujte si kondíciu, ktorá zodpovedá vašim tréningom.

 

Čítaj viac o negatívnom vplyve alkoholu na kondičku

5. ŠŤASTNEJŠÍ DOMOV A VESELŠIE SVIATKY

Deti vnímajú už aj menšie zmeny správania dospelých, ktorí požili alkohol. Ide napríklad o zvýšený fyzický kontakt, alebo naopak o neobvyklý odstup zo strany rodiča, zmenu nálad, humor, ktorému dieťa nerozumie. Deti tieto zmeny v správaní dospelých spozorujú oveľa skôr, ako samotní dospelí. Toto nekonzistetné správanie môže byť pre deti nepríjemné. Deti sa cítia bezpečne v prítomnosti dospelých, ktorým rozumejú, dôverujú, a ktorí sú vo svojom správaní predvídateľní. Darujte deťom vašu prítomnosť a užite si ich radosť.

 

Čítaj viac o tom, ako deti vnímajú dospelých s alkoholom v tele

6. PoROZUMENIE A POCIT MIERU

Konzumácia alkoholu v domácom prostedí zvyšuje riziko, frekvenciu a závažnosť páchania medziľudského násilia, ako je partnerské násilie, sexuálne násilie, násilie na mládeži a deťoch, zneužívanie starších ľudí, ale aj zranenia spôsobené pádmi a popáleninami.  Alkohol nie je ospravedlnením akéhokoľvek násilného správania, ale často je jeho spúšťačom. Zistil sa aj opak. S poklesom konzumácie alkoholu klesá aj násilie. Darujte si sviatky plné porozumenia a mieru.

 

Čítaj viac o: Alkohol a násile

7. POMOC Životnému prostrediu

Ak vám záleží na životnom prostredí, určite sa zaujímate aj o to, čo konzumujete. Produkcia a konzumácia alkoholu je pre životné prostredie veľká záťaž. Na získanie jedného litra vína je potrebných 870 litrov vody. A na liter piva sa musí spotrebovať 298 litrov vody. V roku 2018 vedecká analýza ukázala, že zníženie spotreby alkoholu o 20% môže pomocť znížiť využívanie pôdy na výrobu alkoholu v priemere o 39%, znížiť emisie skleníkových plynov o 31 až 46% a znížiť čerpanie sladkej vody o 87%. Darujte si lepšie životné prostredie.

 

Čítaj viac o negatívnom dopade konzumácie alkoholu na životné prostredie

 

 

8. Podpora ekonomiky 

Konzumácia alkoholu zaťažuje aj vašu peňaženku, aj národný rozpočet. Finančné náklady na škody spôsobené alkoholom v Českej Republike sa odhadujú na viac ako 2 miliardy EUR ročne. Vo všetkých krajinách Európskej únie je to spolu približne 156 miliárd ročne. Načo míňať peniaze na niečo, čo spôsobuje veľa ochorení a problémov pre spoločnosť aj planétu, a prečo radšej neinvestovať do zdravia a medziľudských vzťahov? Darujte si viac peňazí. 

Čítaj viac o alkohole a jeho negativnom dopade na ekonomiku

 

9. podpora zdravotníctva 

Vo vyspelých krajinách ako sú Švédsko, Fínsko, či Kanada, je v priemere 5% všetkých hospitalizácií spôsobených alkoholom.  V Kanade to je vyše 105,000 hospitalizovaných, čo bolo viac, ako COVID-19 hospitalizácií. V časoch, keď potrebujeme odbremeniť naše nemocnice a zdravotnícky personál, je zníženie týchto hospitalizácií veľmi vítané a úžasným aktom solidarity. Menej alkoholu, znamená menej návštev v nemocnici. Darujte zdravotníkom možnosť si vydýchnuť.

 

KAMPAŇ PODPORILI

NEPIJEM, SVIATKUJEM 2020