Počet infikovaných koronavírusom v Európe narastá, zdravotnícke zariadenia sú vyťažené na hranice možností, vlády zavádzajú obmedzenia pohybu. Už na začiatku pandémie koronavírusu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala pre členské štáty usmernenia, ktoré majú regulovať aj dostupnosť alkoholu.
Prečo je dôležité obmedziť prístup k alkoholu?
- Alkohol oslabuje imunitný systém, čím zvyšuje riziko nakazenia a značne zhoršuje priebeh ochorenia COVID-19.
- Alkohol je hlavným rizikovým faktorom pre neprenosné ochorenia, akými sú rakovina, cukrovka či kardiovaskulárne choroby. Pacienti, ktorí trpia na tieto ochorenia, sú náchylní na oveľa vážnejší priebeh ochorenia COVID-19.
- S alkoholom súvisiace násilie, zranenia a ochorenia spôsobujú nadbytočnú záťaž pre zdravotníctvo, ktoré je momentálne na hranici svojich možností.
- Podujatia, na ktorých sa podáva alkohol, sú najviac rizikové pre komunitné šírenie nákazy.
Ako jednotlivé krajiny počas druhej vlny zmenili svoju alkoholovú politiku?
Ůdaje sú zo začiatku novembra 2020 a mohli sa od vtedy zmeniiť.
Belgicko
- zákaz predaja alkoholu po 20:00
- zatvorenie reštaurácií a barov s výnimkou výdaja cez okienko a donášky do 22:00h
Chorvátsko
- limity pre verejné zhromažďovanie, zákaz návštev športových podujatí a zákaz nočného predaja alkoholu
- zákaz predaja alkoholu medzi 00:00h a 06:00h
- zatvoranie reštaurácií a barov o 24:00h
Česká republika
- zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti, nedodržanie môžu pokutovať do výšky 10 000 českých korún
- na určitý čas celoštátny lockdown, zatvorenie väčšiny všetkých podnikov nepodstatných pre základné fungovanie
Dánsko
- zákaz predaja alkoholu po 22:00h
- zatvorenie barov, reštaurácií a nočných klubov v Kodani a jej predmestí o 22:00h
Estónsko
- zákaz predaja alkoholu medzi 00:00h a 10:00h
Fínsko
- zákaz predaja alkoholu po 24:00h
- zátváranie stravovacích zariadení o 13:00h
Malta
- zatvorenie barov a zákaz predaja alkoholu v snack baroch a stánkoch
Holandsko
- zákaz predaja alkoholu po 20:00h
- zákaz prenášania či konzumácie alkoholu na verejnosti medzi 20:00h a 07:00h
- zatváracie hodiny všetkých obchodov s výnimkou supermarketov o 20:00h
- čiastočný lockdown v platnosti pre reštaurácie a bary s výnimkou donášky jedál
Nórsko
- zákaz predaja alkoholu po 24:00h
Poľsko
- zákaz predaja alkoholu po 19:00h
- dvojtýždňové uzatvorenie barov a reštaurácií
Portugalsko
- nové obmedzenia pre lockdown na určitý čas v obciach s vysokým percentom nakazených
- zákaz predaja alkoholu na čerpacích staniciach
- zákaz predaja alkoholu po 20:00h v obchodoch vrátane supermarketov
- zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti s výnimkou, ak je alkohol súčasťou objednávky jedla
Ďalšie obmedzenia
Okrem špecifických obmedzení týkajúcich sa alkoholu majú mnohé štáty široké obmedzenia týkajúce sa prevádzky a otváracích hodín reštaurácií, krčiem, barov, mnohých zredukovaných len na okienkový výdaj a donášku jedál. Niektoré krajiny sa tiež rozhodli pre lockdown na určitý čas. Všetky tieto obmedzenia prispievajú k redukcii prístupu k alkoholu, aj keď nie sú špecificky zamerané na alkohol. Nižšie nájdete prehľad takýchto rozšírených opatrení.
Bulharsko
Na lokálnej úrovni miestne orgány zavádzajú opatrenia ako zákaz verejných akcií a zatváranie barov a reštaurácií, ktoré pomáhajú zamedziť šíreniu epidémie.
Francúzsko
Vláda zaviedla celoštátny lockdown od 30.10.2020. Všetky bary a reštaurácie sú zatvorené. Niektoré mestá ako napr. Lyon, Toulouse a Nice už skôr zaviedli zákaz predaja a konzumácie alkoholu na verejnosti.
Nemecko
Čiastočný lockdown v platnosti od 2.11.2020 aj pre pre reštaurácie a bary s výnimkou donášky jedál. V predchádzajúcom období platil časovo obmedzený zákaz nočného predaja alkoholu vo veľkých mestách vrátane Berlína, Frankfurtu a Stuttgartu.
Grécko
Platí celonárodný zákaz nočného vychádzania v čase medzi 00:30h do 05:00h. Podniky vrátane reštaurácií, kaviarní a klubov sú zatvorené. Pre mesto Thessaloniki a sever provincie Serres platí zákaz nočného vychádzania v čase medzi 21:00h a 05:00h.
Maďarsko
Zatváracie hodiny zábavných podnikov o 23:00h, pre dostupnosť alkoholu však neplatia žiadne špecifické obmedzenia.
Taliansko
Od 26.10.2020 platia obmedzenia prevádzkovania pre bary a reštaurácie, taktiež sú zatvorené aj fitnescentrá, plavárne, kiná a divadlá. Od 4.11.2010 platí trojstupňový systém obmedzení. Reštaurácie a bary sú zatvorené v červených a oranžových zónach.
Rumunsko
Vo veľkých mestách Bukurešť, Cluj a Temešvár sú zatvorené bary a reštaurácie, kiná aj divadlá.
Španielsko
Od 25.10.2020 platí celonárodný zákaz nočného vychádzania v čase od 23:00h do 06:00h.
Slovinsko
Platí nočný zákaz vychádzania a zatvorenie všetkých, pre fungovanie nepodstatných obchodov, barov a reštaurácií.
Írsko
Lockdown opäť zavedený od 21.10.2020 pre základné fungovanie nepodstatné podniky sú zatvorené a ľudí vláda vyzvala, aby obmedzili pohyb na minimum. Reštaurác.ie a bary sú zatvorené s výnimkou donášky jedál.
Veľká Británia
Anglicko malo do 2.12.2020 dočasný 4-týždňový lockdown. Wales mal lockdown do 9.11.2020 a Severné Írsko na štyri týždne. Škótsko prešlo na 5-stupňový systém obmedzení.
V Anglicku a Severnom Írsku sú krčmy, bary a reštaurácie zatvorené s výnimkou donášky jedál do 23:00h. Vo Walese sú krčmy, bary a reštaurácie zatvorené.
Keďže Škótsko prešlo na 5-stupňový systém obmedzení, tieto sú rozdelené na úrovne. Od tretej úrovne a vyššie platí zákaz podávania alkoholu v reštauráciách a krčmách. Otváracie hodiny v reštauráciách a krčmách závisia od úrovne obmedzenia.
Lotyšsko
Žiaľ, aj keď mnohé európske krajiny obmedzujú dostupnosť alkoholu a upravujú alkoholovú politiku, niektoré štáty počas pandémie ju, naopak, oslabujú.
Lotyšsko povolilo online predaj a donášku alkoholických nápojov už počas prvej 3-mesačnej karantény, a plánuje v tom pokračovať, aj keď sa obmedzenia v krajine už uvoľňujú.
Obmedziť dostupnosť alkoholu je dobrý krok, potvrdili vedci
Odborníci si kládli otázku, či obmedzenie otváracích hodín v krčmách a reštauráciách naozaj prispeje k spomaleniu šírenia koronavírusu. Vzdelávacia inštitúcia London School for Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) urobila vo Veľkej Británii štúdiu, ktorá ukázala, že ani zatváracie hodiny o 18:00h či 22:00h nehrajú významnú rolu v redukcii medziľudských kontaktov. Namiesto skracovania otváracích hodín odborníci odporúčajú, aby krčmy, bary a reštaurácie vo vysoko infikovaných oblastiach neboli otvorené vôbec.
Aj obmedzenie dostupnosti alkoholu však pomáha zamedziť kontaktu medzi ľuďmi. Konzumácia alkoholu sa totiž často deje na zaľudnených miestach počas spoločenských podujatí a nepriaznivo ovplyvňuje kognitívne schopnosti konzumentov, a následne aj ich schopnosť správne vyhodnotiť riziká. V prípade COVID-19 to často znamená, že nerešpektujú usmernenia zdravotníkov a ignorujú dodržiavanie rozostupov. Štúdia publikovaná v Journal of Adolescent Health ukázala, že medzi mladými ľuďmi nadmerne užívajúcimi alkohol je dodržiavanie napr. nariadenia nevychádzať nedôsledné, postupom času sa ešte znižuje a spája sa s udalosťami, na ktorých sa podáva alkohol.
Vzhľadom na to, že alkohol oslabuje imunitný systém človeka a významne zaťažuje zdravotníctvo, obmedzenie jeho dostupnosti sa javí ako efektívne riešenie proti šíreniu koronavírusu v Európe.
Zdroj: www.movendi.ngo