Svetová nadácia srdca (WHF) vo svojom najnovšom strategickom dokumente uvádza dôkazy o tom, že žiadne množstvo alkoholu nie je dobré pre srdce.
Najnovšie vedecké dôkazy ukazujú, že akékoľvek množstvo alkoholu, dokonca aj nízke dávky, môže poškodiť kardiovaskulárne zdravie. WHF vo svojom strategickom dokumente vyzýva na urýchlené a odvážne opatrenia na riešenie bezprecedentného nárastu úmrtí a zdravotných postihnutí súvisiacich s alkoholom na celom svete.
„Vykresľovanie alkoholu ako nevyhnutného pre pulzujúci spoločenský život odvrátilo pozornosť od škodlivosti jeho užívania“ uviedla Monika Arora, spoluautorka dokumentu. „Tvrdenia o prospešnosti alkoholu pre srdce sú v lepšom prípade dezinformáciou a v horšom prípade pokusom alkoholického priemyslu zavádzať verejnosť o nebezpečenstve svojho produktu.“
Alkoholové výrobky poškodzujú celkové zdravie.
V roku 2019 zomrelo kvôli alkoholu viac ako 2,4 milióna ľudí.
To predstavuje 4,3 % všetkých úmrtí na celom svete a 12,6 % úmrtí u mužov vo veku 15 až 49 rokov.
Užívanie alkoholu je hlavným rizikovým faktorom chronických ochorení (NCD) vrátane kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, ochorení tráviaceho traktu a úmyselných a neúmyselných poranení, ako aj viacerých infekčných ochorení, ktorým možno predchádzať.
Alkoholové výrobky poškodzujú srdce
Štúdie zahrnuté do tohto prehľadu ukazujú, že aj malé množstvo alkoholu môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení vrátane:
- mozgovej mŕtvice,
- srdcového zlyhania,
- hypertenzné ochorenie srdca,
- kardiomyopatie,
- fibrilácie predsiení a
- aneuryzmu.
Štúdie, ktoré dokazujú, že užívanie nízkych dávok alkoholu je pre srdce prospešné, boli zväčša pozorovacími výskumami, ktoré nezohľadňujú iné faktory, ako sú predchádzajúce ochorenia a anamnéza alkoholizmu u osôb považovaných za „abstinentov“. V skupine abstinentov sa totiž často nachádza veľa osôb s rôznymi chorobami, ktoré viedli človeka k abstinencii, alebo tam patria ľudia, ktorí prekonali závislosť na alkohole a ich telesné orgány su ťažko poznačné. Tieto javy sa v štúdiách s abstinentami veľmi dlho nebrali do úvahy. Tieto štúdie majú nekonzistentné výsledky a/alebo boli financované alkoholovým priemyslom, ktorý je v jasnom konflikte záujmov.
V správe autori poukazujú na veľkú sociálnu a hospodársku záťaž spôsobenú výrobkami a praktikami alkoholového priemyslu. Patria sem dopravné nehody, zranenia, rodinné problémy a náklady na zdravotné systémy, záťaž pre systém trestného súdnictva, výdavky z vlastného vrecka a straty produktivity v práci (častý dôvod k ekonomickým stratám podnikov a inštitúcií).
Riešenia v oblasti alkoholovej politiky
Najlepšími riešeniami na eliminovanie týchto škôd sú tie, ktoré majú dopad na celú populáciu. V správe sa uvádzajú overené a efektívne riešenia Svetovej zdravotníckej organizácie v oblasti alkoholovej politiky, ktoré sú súčasťou technického balíka WHO SAFER. Vlády, ktorých cieľom je znížiť škody spôsobené výrobkami a praktikami alkoholového priemyslu, môžu využiť tento vzor politiky v oblasti alkoholu.
Balík SAFER obsahuje tieto politické riešenia:
- Posilnenie obmedzení dostupnosti alkoholu
- Pokročiť v opatreniach proti šoférovaniu pod vplyvom alkoholu a presadzovať ich
- Uľahčiť prístup k vyšetreniam, krátkym intervenciám a liečbe
- Presadzovať zákazy alebo komplexné obmedzenia reklamy, sponzorstva a propagácie alkoholu
- Zvýšiť ceny alkoholu prostredníctvom spotrebných daní a iných daňových politík
Správa ďalej obsahuje odporúčania pre národné spoločnosti a organizácie zaoberajúce sa zdravím srdca, a vyzýva ich, aby sa zasadzovali za zlepšenie vývoja politiky v oblasti alkoholu.