Inserm, francúzska verejná výskumná organizácia zameraná na zdravie, vydala 4. júna 2021 spoločné odborné stanovisko k problému alkoholu vo Francúzsku.
„Úmrtnosť spôsobená alkoholom je vo Francúzsku vyššia ako kdekoľvek inde v Európe,“ pripomína správa Insermu podľa denníka Le Monde.
V správe sa najprv uvádzajú aktuálne štatistické údaje o probléme s alkoholom vo Francúzsku:
- V roku 2015 zomrelo v dôsledku alkoholu 41 000 Francúzov. To predstavuje 7 % úmrtnosti spôsobenej alkoholom z celkového počtu 580 000 úmrtí v danom roku, čím sa alkohol stal druhou najčastejšou príčinou úmrtí, ktorým sa dá predísť.
- Zo 41 000 úmrtí na alkohol:
- 16 000 úmrtí bolo spôsobených rakovinou,
- 9 900 úmrtí bolo spôsobených kardiovaskulárnymi ochoreniami,
- 6800 úmrtí bolo spôsobených chorobami tráviaceho traktu,
- 5400 úmrtí bolo spôsobených vonkajšími príčinami, ako sú nehody alebo úrazy,
- 3000 úmrtí bolo spôsobených iným ochorením vrátane duševných problémov a porúch správania.
- Francúzska vláda má deficit 3 miliardy Eur, ak sa náklady na zdravotnú starostlivosť a prevenciu v súvislosti s alkoholom porovnajú s daňou vybranou z alkoholických výrobkov.
Hoci Francúzsko zaznamenalo v rokoch 2009 až 2015 pokles ročnej úmrtnosti spôsobenej alkoholom (zo 49 000 na 41 000), vedci varujú, aby sa tento vývoj nepripisoval zníženej spotrebe. Bol spôsobený najmä pokrokom v medicíne.
Alkohol je vo Francúzsku druhou najčastejšou príčinou úmrtí, ktorým sa dá predísť, hneď po tabaku. V roku 2015 spôsobil 7 % alebo 41 000 z celkového počtu 580 000 úmrtí vo Francúzsku.
Všadeprítomná norma alkoholu, všadeprítomné škody spôsobené alkoholom
Francúzsko má všadeprítomnú normu týkajúcu sa alkoholu a všadeprítomné škody spôsobené alkoholom. Čiastočne je to spôsobené jeho históriou ako krajiny, ktorá produkuje víno. A je to spôsobené alkoholovým priemyslom. „Francúzsky paradox“ predstavený v roku 1992 situáciu len zhoršil. Tento paradox naznačoval, že užívanie nízkych dávok alkoholu má ochranné účinky na srdce. Teraz bol vyvrátený. Už v roku 2006 meta – analýza dokázala, že „francúzsky paradox“ bol dôsledkom metodologického skreslenia, ktoré vzniklo tým, že do skupiny abstinentov boli zaradení aj ľudia, ktorí konzumovali alkohol alebo ho konzumovali príležitostne.
Odvtedy sa neustále vedecky dokazuje, že neexistuje bezpečná alebo zdravá miera konzumácie alkoholu.
Zraniteľné skupiny: Ženy a mladí ľudia
Škody spôsobené alkoholom sú neúmerne vyššie u francúzskych žien a mladých ľudí. Ide o dve skupiny, na ktoré sa alkoholový priemysel cielene zameriava, aby zvýšil svoje zisky a prilákal nových spotrebiteľov.
Inserm uvádza, že ženy sú biologicky citlivejšie na alkohol. Je to preto, že ženy absorbujú a spracúvajú alkohol inak ako muži. Koncentrácia alkoholu v krvi žien je vyššia ako u mužov pri rovnakom množstve skonzumovaného alkoholu. Preto sú ženy náchylnejšie na poškodenie orgánov alkoholom. Sú tiež zraniteľnejšie voči iným formám poškodenia alkoholom, ako sú napríklad úrazy spôsobené násilím a dopravné nehody. Akýkoľvek alkohol je škodlivý aj počas tehotenstva pre ženu a plod.
Vysoké riziko hrozí aj francúzskym mladým ľuďom. Napríklad prieskum ESPAD z roku 2017 ukázal:
- 44 % neplnoletých francúzskych mladých ľudí (17-ročných) uviedlo, že sa v priebehu jedného mesiaca opili, a
- 3 z 10 tvrdia, že pri kúpe alkoholu neboli nikdy požiadaní o overenie veku.
Podľa Týždenného epidemiologického bulletinu (BEH) z februára 2019 mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov majú menej príležitostí na užitie alkoholu, ale pri jednej príležitosti skonzumujú viac alkoholu. Viac ako polovica z nich (54 %) uvádza, že v priebehu jedného mesiaca sa pri jednej príležitosti opila.
Francúzsky problém s nadmerným užívaním alkoholu
Francúzsko tiež ukazuje, že „stredomorský spôsob“ konzumácie alkoholu je skôr mýtus alkoholového priemyslu, ako realita. Ťažké epizodické užívanie alkoholu je v krajine veľkým problémom. Napríklad nárazové užívanie alkoholu je vo Francúzsku jednou z hlavných príčin hospitalizácií. A týka sa ľudí všetkých vekových kategórií.
- V štúdii uverejnenej v Inpes Health Barometer v roku 2014 sa uvádza, že 14 % osôb vo veku 15 až 24 rokov a 10 % osôb vo veku 25 až 34 rokov sa venuje intenzívnej epizodickej konzumácii alkoholu. Zdá sa, že mladší ľudia holdujú alkoholu viac ako starší dospelí.
- Starší dospelí (priemerný vek 43 rokov) sú však viac hospitalizovaní v dôsledku akútnej intoxikácie alkoholom, ktorá je dôsledkom nárazového požívania alkoholu.
COVID-19 zhoršuje problémy s alkoholom vo Francúzsku
COVID-19 viedol k množstvu problémov na celom svete. U Francúzov vedie zvýšený stres, nedostatok rutiny, neistota v súvislosti s budúcnosťou a izolácia vedúca k nárastu samoliečby alkoholom.
- Prieskum CovidPrev pre verejné zdravotníctvo Francúzska (SPF) v máji 2020 uviedol, že 65 % Francúzov, ktorí konzumujú alkohol, si udržiavalo stabilnú hladinu v prvom lockdowne.
- Štvrtina z nich znížila konzumáciu alkoholu a 11 % konzumáciu alkoholu zvýšilo.
- Predpokladá sa, že druhý lockdown ovplyvnil Francúzov negatívnejšie. Najnovšie údaje z prieskumu CovidPrev v januári 2021 uvádzajú, že úzkostné a depresívne stavy zostávajú na vysokej úrovni.
- Centrum starostlivosti, podpory a prevencie závislostí (Csapa) uvádza, že počas pandémie prudko vzrástol počet žiadostí od žien.
Tí, ktorí majú problémy s alkoholom, majú k dispozícii určitú pomoc, a to na diaľku počas pandémie. Napríklad spoločnosť Csapa ponúka konzultácie na mieste aj na diaľku. Spolupracovali aj so začínajúcim podnikom Oz Ensemble, ktorý spustil aplikáciu na podporu zvládania závislostí. Aplikácia poskytuje možnosť získať online konzultáciu do 48 hodín. Umožnila lepšie osloviť mladších ľudí, a najmä ženy, u ktorých problémy s užívaním alkoholu neprerástli do závažnej závislosti.
AddictElles, organizácia, ktorá podporuje ženy pri zotavovaní, organizuje aj skupinové sedenia na diaľku prostredníctvom videokonferencie.
V prípade mladých ľudí však príliš málo z nich vyhľadáva a prijíma pomoc v súvislosti s problémom s alkoholom. Konzultácie na podporu zotavenia pre mladých ľudí, ako napríklad: konzultácie pre mladých konzumentov (CJC), sú stále veľmi nízke.
Stav francúzskej alkoholovej politiky a odporúčania do budúcnosti
V stanovisku Insermu, ktoré bolo uverejnené začiatkom júna 2021, autori poukazujú na rozpad zákona Evin (Loi Evin) od roku 1991.
Už v roku 1994 bol zrušený zákaz zobrazovania reklamy na verejných miestach. V roku 2009 bol internet (v roku 1991 ešte v plienkach) zaradený do zoznamu povolených médií na reklamu na alkohol. Aj keď boli zahrnuté niektoré obmedzenia, povaha online marketingu sťažila reguláciu digitálnej reklamy na alkohol. Napríklad influencerský marketing sa veľmi ťažko sleduje a alkoholový priemysel ho do značnej miery využíva.
Ešte minulý rok bol zákon Evin opäť napadnutý. Niektorí poslanci v mene alkoholového priemyslu navrhovali oslabenie zákona, aby „pomohli“ športovému priemyslu počas pandémie.
Autori stanoviska Insermu uvádzajú tri hlavné odporúčania:
- Zlepšiť predpisy,
- Zintenzívniť prevenciu,
- Systematický screening s lepším monitorovaním.
- Zlepšenie predpisov týkajúcich sa politiky v oblasti alkoholu
Odborníci na verejné zdravie vyzývajú na zlepšenie regulácie reklamy na alkohol vrátane online reklamy s väčšou transparentnosťou, kontrolou a dohľadom.
Inserm tiež odporúča buď zavedenie minimálnej jednotkovej ceny, alebo zvýšenie daní z alkoholu s cieľom znížiť dostupnosť alkoholických výrobkov. Zdanenie alkoholu sa odporúča vyberať za gram čistého alkoholu.
- Zintenzívnenie komunikácie v oblasti prevencie alkoholu
Odborníci tiež zdôrazňujú potrebu zintenzívniť posolstvá v oblasti prevencie alkoholu – najmä u žien a mladých ľudí.
U detí je potrebné rozvíjať psycho-sociálne zručnosti už od základnej alebo strednej školy. To im umožní lepšie odolávať sociálnemu tlaku, odmietnuť ohrozenie a uvedomiť si nástrahy reklamy.
Je pozoruhodné, že správa Insermu zdôrazňuje aj význam výziev bez alkoholu, ako je napríklad Suchý január, ako ďalší prostriedok opatrenia. Zistilo sa, že mesačná absencia alkoholu má trvalý vplyv na zníženie a ukončenie konzumácie alkoholu. Na druhej strane to zvyšuje zdravie a pohodu účastníkov.
- Lepší skríning, krátke intervencie a liečba
Na záver autori vyzývajú, aby sa prevencia spojila so systematickým skríningom problémov s alkoholom. Každý primár zdravotnej starostlivosti môže byť vyškolený na skríning problémov s alkoholom u pacientov a poskytovanie krátkych intervencií. Skríning a krátke intervencie pomáhajú tým, ktorí sú vystavení riziku vzniku problému s alkoholom. Tieto krátke intervencie využívajú motivačný prístup a poskytujú pacientovi individuálne poradenstvo. Tí, ktorí majú problémy s alkoholom, môžu byť odkázaní na špecifickú liečbu a starostlivosť.
Mnohé z odporúčaných riešení sú súčasťou dokumentu Svetovej zdravotníckej organizácie SAFER, ktorý sa zaoberá politikou v oblasti alkoholu. Najmä riešenie cenovej dostupnosti alkoholu prostredníctvom zdanenia a zlepšenie francúzskeho zákazu reklamy na alkohol sú podľa WHO dva z troch „najlepších krokov“ v oblasti politiky v oblasti alkoholu. Zlepšenie skríningu, krátkych intervencií a poskytovania liečby pre ľudí s problémami s užívaním alkoholu je tiež súčasťou dokumentu SAFER ako jedna z dvoch „dobrých vecí“.
Nedávna modelová štúdia predpovedá, že ak bude súčasný trend užívania alkoholu vo Francúzsku pokračovať, počas nasledujúceho desaťročia prídu o život tisíce Francúzov, pričom už teraz tieto faktory prispievajú k vysokej miere úmrtnosti. Ak sa urýchlene prijmú opatrenia na uprednostnenie riešení v oblasti politiky týkajúcej sa alkoholu, môžu sa zachrániť tisíce životov.
Publikované 8.6.2021 na webe Movendi International
Zdroje:
Le Monde: “Alcohol-related mortality is on the decline”
Le Monde: “Binge alcohol use affects all generations”
Le Monde: “Alcohol, tobacco, drugs and medication … Addictions, another collateral damage of Covid-19”
The Conversation: ““French paradox”: moderate alcohol consumption has no protective effect“
Daily Mail: “‘Le binge-drinking’ takes hold of France as alcohol-related hospital admissions rise by 30%“