Aká je súvislosť medzi pandémiou covid19 a škodami spôsobenými alkoholom vo vašej rodine, komunite, spoločnosti?
Sledujeme vývoj na celom svete, to, čo vidíme a spätná väzba, ktorú dostávame, nás znepokojuje. Negatívne dopady vidíme v štyroch rozmeroch:
1) Individuálny rozmer:
Pre abstinujúcich ľudí, ktorí v minulosti pili alkohol, je teraz ťažšie sa ho zdržať. Vracajú sa k nemu a zlyhávajú v abstinovaní. Zdá sa, že sa vytvára nová vlna závislosti od alkoholu.
2) Sociálny rozmer:
Domáca izolácia zvyšuje riziko domáceho násilia, zanedbávania a/alebo zneužívania detí; a negatívne faktory, akým je aj alkohol, prispievajú k nárastu násilia na ženách a deťoch.
Predstavuje to teda vážne hrozby aj pre iných ľudí, ako samotných požívateľov alkoholu. Nejde len o individuálny zdravotný problém, ale o problém sociálnej spravodlivosti.
3) Zdravotný rozmer:
Negatívne efekty konzumácie alkoholu mali už pred pandémiou významný finančný dopad na systém zdravotnej starostlivosti. Napríklad v Nemecku zaberá každé piate nemocničné lôžko pacient s problémom, ktorý mu spôsobil alkohol (napr. zranenie). Škody zapríčinené alkoholom už desaťročia vyčerpávajú zdroje na zdravotnú starostlivosť a podporu zdravia. Počas súčasnej krízy sa to ešte viac zhoršuje, čo dokazuje, že politici dlhodobo podceňujú vplyv škôd spôsobených alkoholom. Cena za to je príliš vysoká. Problematická je aj skutočnosť, že v niektorých krajinách bol alkoholový priemysel označený za strategický a podstatný pre fungovanie spoločnosti, kým podporu služieb na liečbu závislostí obmedzili alebo pozastavili. To je jasný indikátor: politickí lídri uprednostňujú alkoholový priemysel pred ľuďmi a komunitami, ktorým alkohol spôsobil škody.
4) Kultúrny rozmer:
Keďže tržby alkoholových gigantov sa dostávajú pod tlak, ich aktivity sú stále agresívnejšie – je tu lavína reklám na alkohol, aktivity na sociálnych sieťach, šírenie mýtov o alkohole, akciové ceny alkoholu, či snahy o zmeny v legislatíve. Badáme aj agresívne úsilie o normalizáciu a romantizáciu alkoholu ako nástroja na zvládanie ťažkých situácií vo všetkých aspektoch života a kedykoľvek počas dňa. Alkoholový priemysel sa snaží formovať návyky a normy požívania alkoholu.
Týmto spôsobom vedie súčasná kríza k ďalšej, väčšej kríze v oblasti zdravia a spravodlivosti: ku škodám spôsobeným alkoholom, ktoré už aj pred pandémiou covid19, boli veľké.