Keďže máme takto pár hodín pred voľbami a je piatok večer, som si istá, že sa veľa ľudí ešte rýchlo snaží pozisťovať koľko sa len dá, aby sa vedeli čo najlepšie rozhodnúť. A keďže je alkoholová politika, prevencia a redukcia škôd spôsobených alkoholom mojou expertízou, rozhodla som sa podeliť o analýzu volebných programov práve z tohto hľadiska dúfajúc, že niekomu uľahčím rozhodovanie. Analýzu som robila sama, na základe vyhľadávania slov, ktoré so samotnou problematikou súvisia. V prípade každej strany som sa pozrela na tie isté slová jednoduchým zadaním do vyhľadávača (pravdaže som zohľadnila aj synonymá, ohýbanie a skloňovanie).
Kľúčové slová
Tak najskôr k tomu výberu slov:
Alkohol – úplne samozrejmá vec
Prevencia – keďže tá je z pohľadu verejného zdravia najdôležitejšia a ekonomicky aj najefektívnejšia. Na 1 EUR investované do prevencie škôd spôsobených alkoholom sa nám vráti 9 EUR (https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/272534/WHO-NMH-NVI-18.8-eng.pdf)
Dane – Najefektívnejším nástrojom na znižovanie škôd spôsobených alkoholom odporúčaným Svetovou Zdravotníckou Organizáciou je nastavenie daní na alkoholické nápoje, takže informácie o tom, ako jednotlivé strany rozmýšľajú o zdanení alkoholu, bola priorita.
Reklama, marketing – ďalším efektívnym opatrením je regulovať marketing na alkohol, ako napríklad zakázať, prípadne obmedziť reklamu na alkohol
Civilizačné ochorenia – keďže o samotnom prístupe k problémom spôsobených alkoholom sa žiadna strana nerozpísala, pozrela som sa na tri oblasti, kde alkohol zohráva podstatnú úlohu ako rizikový faktor: 1. Civilizačné ochorenia (chronické choroby neinfekčného charakteru) ako srdcovo-cievne ochorenie, rakovina, cukrovka, respiračné ochorenia, mentálne ochoreni. 2. Násilie 3. Nehody
Pravdaže som sa snažila čítať programy tak, aby som zachytila aj to, čo nespadalo pod hľadané slová, ale s efektívnymi politickými opatreniami súvisí. Tak som sa napríklad dostala ku kategórii dostupnosti k alkoholu, ktorá je tiež Svetovou Zdravotníckou Organizáciou odporúčaná, ako jedna z troch najefektívnejších (regulácia cien cez dane; regulácia dostupnosti – napríklad otváracie hodiny, vek, počet obchodov a pod.; regulácia marketingu).
Čo som zistila, je zhrnuté v tabuľke. Ak by mal niekto záujem o podrobnejšie formulácie z programu strán, ktoré som použila pri zostavovaní tabuľky, mám ich všetky a rada sa podelím.
Nepodceňujme prevenciu civilizačných ochorení
Záverom by som to zhrnula takto: Vzhľadom na to, akou veľkou hrozbou civilizačné ochorenia sú, sa ich riešeniam v jednotlivých politických programoch venuje veľmi málo pozornosti. Ľudia sa dožívajú viac rokov, ale svoju starobu si vďaka týmto ochoreniam neužívajú a viac-menej svoje roky na dôchodku len dožívajú. Na druhej strane, čo sa mladých dospelých týka, alkohol je zabijakom číslo jeden tej skupiny obyvateľstva, od ktorej sa očakáva najväčšia produktivita (veková skupina do 40 rokov). Slovensko je v EÚ v prvej štvorke v úmrtiach na pečeňové ochorenia a od roku 1990 počet úmrtí na rakovinu, na rozdiel od iných členských štátov EÚ, neklesol. Naša ekonómia a zdravotníctvo si nemôžu dovoliť nesústrediť sa na prevenciu týchto ochorení.
Tak ako to teda vyzerá
Strany OĽANO a PS/Spolu majú najlepšie pokryté tie najefektívnejšie prístupy k prevencii týchto ochorení a škôd, pričom PS/Spolu má najkonkrétnejšie opatrenia. Sme Rodina si zaslúži pochvalu nie len za to, že sa konkrétne spotrebným daniam z alkoholu vo svojom programe venuje, ale aj to, že píše ako ich chce využiť a plánuje ich použiť práve v tých oblastiach, kde alkohol spôsobuje problémy. Súčasne pri tejto strane aj varujem, keďže chcú zjednodušiť sponzoring športu. Je to pravdaže veľmi dobré a potrebné, len si tam treba dať pozor, aby sa do sponzoringu nezapojili výrobcovia zdraviu škodlivých produktov ako tabak, alkohol, sladené nápoje, čo často normalizuje ich používanie mladými a neguje mnohé (aj drahé) prevenčné snahy.
Takmer všetky strany plánujú investovať do mládeže, kultúry a športu, čo sú pravdaže všetko veľmi dobré prevenčné prístupy. Mladí ľudia potrebujú kvalitný organizovaný voľný čas, so vzdelanými a uvedomelými trénermi, učiteľmi, mládežníckymi pracovníkmi.
Pri niektorých stranách som si všimla, že sa vyhli spomínaniu škôd spôsobených alkoholom a sústredia sa vyložene na alkoholizmus. Obmedzením svojich opatrení len na alkoholizmus sa skutočné spoločenské škody spôsobené alkoholom nevyriešia a teda tieto opatrenia sú potrebné, ale nie dostatočné.
Je úplne jasné, že analýza volebných programov výlučne z tejto perspektívy nezaručí prísľub tej-ktorej strany riešiť problémy spoločnosti komplexne a celistvo. Jedno je však isté. Prístup jednotlivých strán k prevencii škôd spôsobených alkoholom, ale aj inými zdraviu škodlivými produktami, hovorí o ich viere v samotnú spoločnosť a snahe vytvoriť také prostredie, kde občania nie len existujú, ale majú možnosť si svoje životy naplno užívať.
Veľa zdaru pri Vašom rozhodovaní a určite choďte voliť
PS: Čo sa výberu strán týka, sústredila som sa len na tie, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu (keď som začinala, SNS malo ešte šance) a vyradila som fašistickú stranu a Smer-SD sa neunúval s programom.