Západné krajiny uvaľujú sankcie na Putinov režim ako odpor voči Putinovej vojne na Ukrajine. Medzitým veľké nadnárodné spoločnosti prerušujú svoje väzby na Putina a ukončujú činnosť v Rusku. Predovšetkým veľké ropné spoločnosti ako BP a Shell oznámili, že končia svoju činnosť v Rusku.
Pivovarnícky gigant Carlsberg však na rozdiel od mnohých iných spoločností zostáva s Putinovou vojnovou mašinériou naďalej spojený. Prečo Carlsberg zostáva v Rusku?
8. marca BBC informovala, že v dôsledku Putinovej invázie na Ukrajinu rastie tlak na západné giganty v oblasti nezdravých potravín a sladkých nápojov, aby sa stiahli z Ruska.
Spoločnosti McDonald’s a Coca-Cola boli na sociálnych sieťach kritizované za to, že naďalej pôsobia v Rusku, zatiaľ čo Putinov režim vedie vojnu proti obyvateľom Ukrajiny.
Mnohé známe nadnárodné značky – uvedené nižšie – už pozastavili predaj svojich výrobkov alebo prestali poskytovať služby v Rusku.
Okrem spoločností zo zoznamu, ktoré reagovali v posledných dňoch, už pozastavili predaj aj medzinárodné značky ako Levi’s.
Spoločnosti McDonald’s a Coca-Cola však zareagovali neskoro, čo vyvolalo výzvy na bojkot. BBC uviedla, že v pondelok a cez víkend boli na Twitteri trendy hashtagy #BoycottMcDonalds a #BoycottCocaCola.
Proti zdraviu škodlivému nápojovému gigantu sa na sociálnych sieťach vyjadrila aj investorka programu Dragon’s Den Deborah Meaden, ktorá vyzvala ľudí, aby prestali piť jeho výrobky.
Iné nadnárodné korporácie sú pod drobnohľadom, pretože odmietajú zatvoriť svoje predajne a zastaviť predaj v Rusku: KFC, Pepsi, Starbucks a Burger King.
Zatiaľ sa to netýka pivovarníckeho gigantu Carlsberg.
Dánsky výrobca piva patrí ku korporáciám, ktoré sa rozhodli uprednostniť zisk pred ľudskými právami.
Podľa výročnej správy za rok 2021 viac ako tretina trhového podielu spoločnosti Carlsberg (39 % objemu), štvrtina tržieb (25 %) a takmer štvrtina zisku (24 %) pochádza z regiónu strednej a východnej Európy. Pre spoločnosť Carlsberg je to lukratívny región, ktorému do veľkej miery dominuje ich ruský trh. V tomto regióne sa v roku 2021 zvýšila spotreba piva Carlsberg o 4,9 %, zatiaľ čo spotreba ostatných nápojov vzrástla o 20,3 %, čím celková spotreba podľa objemu vzrástla o 6,1 %. Príjmy v tomto regióne sa zvýšili o 10,1 %.
Spoločnosť Carlsberg uvádza, že takmer štvrtina jej zisku (24 %) pochádza z regiónu strednej a východnej Európy, ktorému do veľkej miery dominuje ruský trh.
Spoločnosť Carlsberg je tretím najväčším výrobcom piva na svete a najväčším výrobcom piva v Rusku vďaka vlastníctvu spoločnosti Baltika Breweries. Tento pivovarnícky gigant prevzal kontrolu nad ruskými pivovarmi Baltika v roku 2008. Pivovar je významným vývozcom ruského piva. Výrobky spoločnosti sa ponúkajú vo viac ako 75 krajinách vrátane západnej Európy, Severnej Ameriky a ázijsko-tichomorskej oblasti.
Podobný záujem o maximalizáciu zisku dominoval pri rozhodovaní v spoločnosti Yum Brands.
Spoločnosť Yum Brands, materská korporácia Pizza Hut, oznámila, že pozastavila budúce investície v Rusku – podobne ako Carlsberg (pozri nižšie), čo odhaľuje ich prístup k udržaniu si podnikania v Rusku a zároveň vyhýbaniu sa kontrole a tlaku verejnosti.
Podľa BBC je Yum Brands druhým najväčším reštauračným reťazcom na svete. V Rusku je približne 1 000 prevádzok KFC a 50 reštaurácií Pizza Hut. Spoločnosť sa nestiahla úplne, ale Yum uviedla, že „presmeruje všetky zisky z prevádzky v Rusku na humanitárne úsilie“. Okrem toho venuje 1 mil. dolárov (762 tis. GBP) Červenému krížu.
Spoločnosť McDonald’s na svojej webovej stránke uviedla, že v Rusku má 847 predajní. Väčšinu týchto predajní spoločnosť aj vlastní, zatiaľ čo vo zvyšku sveta väčšinu z nich spravidla prevádzkujú franšízanti.
McDonald’s aj Pepsi sa dostali pod tlak verejnosti, aby zastavili svoje podnikanie v Rusku. Thomas DiNapoli, kontrolór spoločného dôchodkového fondu štátu New York, napísal list spoločnostiam, ako uvádza BBC. Pán DiNapoli vyzval korporátnych gigantov, aby prehodnotili svoje podnikanie v Rusku, pretože čelia „významným a rastúcim právnym, compliance, prevádzkovým, ľudskoprávnym a personálnym rizikám a rizikám poškodenia reputácie“.
Viac nadnárodných korporácií prestáva podnikať v Rusku, Carlsberg medzi nimi stále NIE JE
V reakcii na rastúcu kontrolu a tlak verejnosti, spoločnosti Coca-Cola, Pepsi, McDonald’s a Starbucks po Putinovej invázii na Ukrajinu 8. marca 2022 pozastavili svoju činnosť v Rusku. CNBC uvádza, že ide o „symbolický krok ikonických amerických značiek“. Niektoré z týchto nadnárodných spoločností podnikali v krajine ešte počas Sovietskeho zväzu. Napríklad Pepsi predávala svoje výrobky v Rusku viac ako šesť desaťročí, a to aj v čase, keď spoločnosť musela vymeniť svoj koncentrát sódy za vodku Stoličnaja a vojnové lode. Spoločnosť McDonald’s otvorila svoju prvú prevádzku v Moskve len niekoľko mesiacov pred rozpadom Sovietskeho zväzu, uvádza CNBC.
Spoločnosť McDonald’s 8. marca oznámila, že všetkých 850 svojich ruských reštaurácií dočasne zatvorí. Dovtedy sa reťazec rýchleho občerstvenia k vojne nevyjadroval, čím si vyslúžil silnejšiu kritiku ako hŕstka reštauračných spoločností, ktoré inváziu odsúdili, ale svoje prevádzky ponechali otvorené.
Spoločnosť Starbucks zašla ešte ďalej ako McDonald’s a uviedla, že pozastaví všetky obchodné aktivity v Rusku vrátane dodávok svojich výrobkov. Generálny riaditeľ spoločnosti Starbucks Kevin Johnson odsúdil útoky.
Z týchto dvoch reštauračných spoločností má McDonald’s v krajine väčšie zastúpenie a podľa spravodajstva CNBC získava z tohto predaja vyššie percento svojich celosvetových príjmov.
Denník New York Times uviedol, že spoločnosť Yum Brands sa nakoniec rozhodla nasledovať tento príklad. Spoločnosť Yum 8. marca oznámila, že pozastavuje prevádzku 70 podnikov KFC a všetkých 50 franšízových prevádzok Pizza Huts v Rusku.
Profesor Jeffrey Sonnenfeld v článku pre Fortune vysvetľuje, prečo má „veľký obchodný ústup“ v dnešnom Rusku význam – rovnako ako mal význam v roku 1986 v Južnej Afrike počas apartheidu:
Spoločné stiahnutie 200 západných spoločností z Južnej Afriky na protest proti porušovaniu pravidiel apartheidu poskytuje silný návod, prečo a ako by mali generálni riaditelia potvrdzovať americké hodnoty uprostred globálnych výziev.
„Po prijatí zákona o sankciách v roku 1990 celkovo viac ako 200 západných spoločností prerušilo všetky vzťahy s Južnou Afrikou, čo viedlo k strate priamych amerických investícií vo výške viac ako 1 miliardy USD. Nositeľ Nobelovej ceny za mier biskup Tutu mi počas súkromného obeda, ktorý som s ním absolvoval v Atlante v septembri 1996, povedal, že posolstvo tejto americkej korporátnej blokády „bolo nevyhnutné na to, aby sa dostalo k širšej verejnosti, že systémová zmena je nevyhnutná, inak nebude mať žiadnu budúcnosť“.
Jeffrey Sonnenfeld, prodekan a profesor Lester Crown pre prax vedenia, Yale School of Management
Podľa analýzy profesora Sonnenfelda sa z Ruska doteraz stiahlo viac ako 300 spoločností. Spoločnosť Carlsberg však zostáva naďalej spojená s Putinovým režimom.
Veľký tabakový gigant Philip Morris International tiež neprestal podnikať v Rusku. V Rusku naďalej pôsobí aj spoločnosť Japan Tobacco, ktorá má 37 % podiel na ruskom trhu. Spoločnosť British American Tobacco (BAT) tiež naďalej predáva cigarety v Rusku.
Táto situácia je ďalším príkladom podobnosti medzi alkoholovým a tabakovým priemyslom.
Carlsberg v Rusku pokračuje vo svojej bežnej činnosti
Movendi International 1. marca informovala, že pivovarnícky gigant Carlsberg pokračuje vo svojej činnosti v Rusku napriek tomu, že mnohé iné nadnárodné korporácie sa zbavili svojich aktivít, zastavili ich a prerušili styky s Putinovou vojnovou mašinériou. Podľa agentúry Reuters generálny riaditeľ spoločnosti Carlsberg Cees’t Hart 4. marca uviedol, že pivný gigant zastaví nové investície do Ruska a pozastaví vývoz piva a iných nápojov do tejto krajiny v dôsledku invázie na Ukrajinu. Carlsberg odsúdil násilie. Ohlásený zákaz vývozu sa týkal predovšetkým „hotových výrobkov“, teda piva a iných nápojov, ktoré sa v Rusku nevyrábajú, ako aj obalového materiálu. Jeden z analytikov však pre agentúru Reuters uviedol, že to znamená „obchod ako zvyčajne“. Podľa analytika Sydbank Pera Fogha bude ruský podnik Carlsbergu teraz fungovať ako izolovaná jednotka. Rozhodnutie pravdepodobne neovplyvní ponuku Carlsbergu pre ruských spotrebiteľov.
Ukrajinská tlačová agentúra Interfax Ukrajina informuje, že bývalý šéf Carlsbergu na Ukrajine Peter Černyšov vyzval dánskeho pivného giganta, aby prestal podnikať v Rusku kvôli Putinovej invázii na Ukrajinu. Pán Černyšov je bývalým viceprezidentom skupiny Carlsberg v siedmich krajinách východnej Európy.
„Narazil som na interný list súčasného generálneho riaditeľa spoločnosti Carlsberg zamestnancom. Obsahuje zaujímavé informácie o „udalostiach medzi Ruskom a Ukrajinou“. Píšu, že sa nechystajú prestať obchodovať v Rusku,“ napísal pán Černyšov na Facebooku podľa agentúry Interfax.
Len prestanú investovať ďalšie peniaze v Rusku. A potom ďalší list, v ktorom chcú jednoducho darovať Ukrajine 10 miliónov eur a vykúpiť sa z akejkoľvek zodpovednosti. To je pre Carlsberg malá suma.“ hovorí Peter Černyšov, bývalý šéf spoločnosti Carlsberg na Ukrajine.
Pán Černyšov vyzýva dánskeho pivného giganta, aby prestal podnikať v Rusku. Podľa jeho názoru by mal Carlsberg v súvislosti s inváziou ruských vojsk na Ukrajinu úplne zastaviť svoje podnikanie v Ruskej federácii a dať svoje továrne na predaj.
„Samozrejme, že to nezverejním len na Facebooku – ale napíšem aj Carlsberg Foundation, Wall Street Journal a hlavným dánskym novinám Berlingske – všetci budú veľmi zvedaví na túto informáciu,“ napísal podľa agentúry Interfax Peter Černyšov, bývalý šéf spoločnosti Carlsberg na Ukrajine
Spoločnosť Carlsberg bojuje s tvrdou konkurenciou v Rusku, svojom hlavnom východoeurópskom trhu, odkedy v roku 2008 prevzala kontrolu nad najväčšou pivnou značkou v krajine Baltika, uvádza agentúra Reuters.
Goldman Sachs uvádza zoznam európskych spoločností s najvyššou expozíciou voči Rusku, čo znamená, že najväčšia časť ich príjmov pochádza z Ruska, vrátane Carlsbergu. The Street uvádza, že Carlsberg patril medzi nadnárodné korporácie s najvyšším podielom príjmov pochádzajúcich z Ruska.
- V prípade spoločnosti Coke HBC pochádza 13 % jej tržieb z Ruska, ako uvádzajú spoločnosti Goldman, FactSet a Stoxx.
- v prípade Carlsbergu je to 11 %,
- v prípade Nestlé je to 10 %,
- v prípade Renault 9 % a
- v prípade spoločnosti Danone je to 6 %.
Viac nadnárodných spoločností ukončilo podnikanie v Rusku kvôli Putinovej invázii na Ukrajinu
Organizácia Movendi International 1. marca informovala o tom, že vybrané spoločnosti z rôznych priemyselných odvetví prerušili svoje väzby s Putinovým režimom. CBS News v nedeľu 6. marca informovala o viacerých nadnárodných spoločnostiach, ktoré ukončili svoje podnikanie v Rusku.
H&M
Švédsky reťazec s rýchlou módou oznámil, že pozastavuje všetky predaje v Rusku.
Ikea
Švédska nábytkárska spoločnosť oznámila zatvorenie všetkých svojich ruských predajní a pozastavenie dodávok z Ruska, ako aj z Bieloruska, ktoré je spojencom Putinovej vojny na Ukrajine.
Nike
Spoločnosť Nike oznámila, že dočasne zatvorí všetky svoje predajne v Rusku, čo nasledovalo po tom, ako spoločnosť neumožnila v tejto krajine nákupy na svojej webovej stránke a v aplikácii.
Visa, Mastercard a American Express
Spoločnosti Visa a Mastercard v sobotu oznámili, že pozastavujú svoje operácie v Rusku, niekoľko dní po zablokovaní transakcií pre ruské banky, na ktoré sa vzťahujú sankcie USA a Európy, a spoločnosť American Express ich nasledovala v nedeľu.
Podľa spravodajstva CBS News boli pozastavenia zo strany spoločností Visa a Mastercard oznámené v priebehu 16 minút a nasledovali po súkromnom video hovore, ktorý sa uskutočnil predtým počas dňa medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a americkými zákonodarcami.
Najväčšie svetové korporácie prestávajú obchodovať s Putinovým režimom, ale pivný gigant Carlsberg medzi nimi nie je
Najväčšie svetové korporácie prestávajú obchodovať s Putinovým režimom, ale pivný gigant Carlsberg medzi nimi nie je
Pivný gigant Carlsberg zostáva v Rusku, zatiaľ čo mnohé iné nadnárodné spoločnosti ho opúšťajú v reakcii na inváziu prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu a následné hospodárske sankcie, ktoré západné vlády uvalili na Rusko.
Cieľom sankcií zo strany Spojených štátov a Európskej únie je zablokovať ruské hospodárstvo a ukončiť inváziu na Ukrajinu alebo presvedčiť krajinu, aby sa pripojila k mierovým rokovaniam. Tieto sankcie zahŕňajú zabránenie ruskej vláde a bankám požičiavať si na svetových finančných trhoch, blokovanie dovozu technológií a zmrazenie aktív Rusov s väzbami na Putinov režim.
EÚ, USA a ďalší západní spojenci cez víkend vyradili niektoré ruské banky vrátane ruskej centrálnej banky z globálneho platobného systému SWIFT a vykonali ďalšie kolá sankcií voči ruským finančným inštitúciám. Priamym terčom sankcií sa stal aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorému USA zmrazili osobný majetok, ako aj majetok ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova a ďalších bohatých ruských oligarchov.
Sankcie vyvíjajú tlak na spoločnosti s ruskými prevádzkami, aby sa stiahli. Spoločnosť Carlsberg však vo svojich ruských prevádzkach naďalej pokračuje. Naopak, dokonca aj veľkí hráči veľkej ropnej spoločnosti – ďalšieho neetického a škodlivého odvetvia – začali z etických dôvodov prerušovať svoje väzby s Putinovým režimom.
Sankcie a hospodárske bojkoty môžu výrazne oslabiť ekonomiku Putinovho režimu a jeho vojnovú mašinériu. Napríklad Európska únia je najväčším obchodným partnerom Ruska, na ktorého pripadá 37 % celosvetového obchodu Ruska v roku 2020. Približne 70 % ruského vývozu plynu a polovica jeho vývozu ropy smeruje do Európy.
Významné odpredaje z Ruska
Ropa
Veľké ropné spoločnosti začala prerušovať vzťahy s Putinom od jeho vojenskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022. Britské ropné spoločnosti BP a Shell oznámili, že končia s obchodovaním s Ruskom.
Spoločnosť BP 27. februára oznámila, že sa zbaví svojho 19,75 % podielu v ruskej štátom kontrolovanej ropnej spoločnosti Rosneft. BP tak ukončuje tri desaťročia trvajúce pôsobenie v Rusku. Na spoločnosť Rosneft pripadá približne polovica zásob ropy a plynu spoločnosti BP a tretina jej produkcie. Odpredaj bude pre BP znamenať náklady vo výške až 25 miliárd USD.
Tento krok spoločnosti BP je pozoruhodný, pretože je (bola) najväčším zahraničným investorom v Rusku. Odpredaj BP zvýšil tlak na ostatné západné spoločnosti, ktoré pôsobia v Rusku. Svet sleduje, ako budú tieto giganty konať v čase krízy.
Deň po tom, čo BP oznámila ukončenie svojich aktivít v Rusku, nasledovala spoločnosť Shell, najväčšia európska ropná spoločnosť. Spoločnosť Shell ukončí svoje spoločné podniky s Gazpromom, ruským vládnym plynárenským gigantom. Investície spoločnosti Shell v Rusku majú hodnotu približne 3 miliardy USD.
Relatívne menší hráč, nórska energetická spoločnosť Equinor, oznámila, že zastaví nové investície a začne opúšťať spoločné podniky s Ruskom. Ruská produkcia spoločnosti Equinor predstavuje približne 1,5 % celkovej produkcie spoločnosti.
Kroky veľkých ropných spoločností v reakcii na Putinovu vojnu na Ukrajine podčiarkujú tlak, ktorý vlády vyvíjajú na spoločnosti, aby sa zbavili svojich akcií v súvislosti so sprísňovaním hospodárskych sankcií voči Rusku.
Nórsky štátny investičný fond
Najväčší štátny investičný fond na svete, nórsky investičný fond v hodnote 1,3 bilióna USD, medzitým tiež oznámil odpredaj z Ruska.
Ostatné priemyselné odvetvia bojkotujú Rusko
Okrem veľkých odpredajov bojkotujú Rusko aj mnohé priemyselné odvetvia v reakcii na Putinovu vojenskú inváziu na Ukrajinu.
Globálne platobné spoločnosti Mastercard a Visa v súlade so západnými sankciami zablokovali vo svojich sieťach niekoľko ruských finančných inštitúcií, na ktoré sa sankcie vzťahujú, oznámili spoločnosti podľa časopisu Forbes.
Prepravný a automobilový priemysel
Najväčšia svetová kontajnerová prepravná spoločnosť Maersk prijíma opatrenia v dôsledku sankcií proti Putinovmu režimu a zastavuje kontajnerovú dopravu do a zo všetkých ruských prístavov. „Keďže stabilita a bezpečnosť našich operácií sú už priamo a nepriamo ovplyvnené sankciami, nové rezervácie spoločnosti Maersk v námornej a pozemnej doprave do a z Ruska budú dočasne pozastavené,“ uviedla spoločnosť Maersk podľa Spiegel Online. Rozhodnutie sa týka všetkých ruských prístavov. Potraviny, zdravotnícke a humanitárne dodávky sú vylúčené. Maersk prevádzkuje kontajnerové lodné trasy do Petrohradu a Kaliningradu v Baltskom mori, Novorossijska v Čiernom mori a Vladivostoku a tiež Vostočného na východnom pobreží Ruska. Skupina vlastní 31 % ruského prevádzkovateľa prístavov Global Ports, ktorý prevádzkuje šesť terminálov v Rusku a dva vo Fínsku. Medzi akcionárov Global Ports patrí aj ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom a ruský podnikateľ Sergej Žiskarev.
Spoločnosť Daimler Truck tiež oznámila ukončenie spolupráce s ruským výrobcom nákladných vozidiel Kamaz. Išlo o jedno z prvých rozhodnutí ťažkých váh nemeckého priemyslu, ktoré prijali po Putinovom útoku na Ukrajinu. Podľa Spiegel Online má Daimler v úmysle pozastaviť svoje aktivity v Rusku až do odvolania.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že ľudia chcú, aby spoločnosti podnikli kroky – nielen vyhlásenia – proti Putinovmu režimu za napadnutie Ukrajiny.
Organizácie na celom svete podnikajú kroky proti Putinovej vojne na Ukrajine.
Svet športu
Medzinárodný olympijský výbor požiadal športové organizácie na celom svete, aby zakázali ruským a bieloruským športovcom súťažiť.
Formula 1 zrušila Veľkú cenu Ruska.
Svetový futbalový riadiaci orgán FIFA a európsky orgán UEFA zakázali ruským tímom účasť na zápasoch a súťažiach. „Futbal je tu plne zjednotený a plne solidárny so všetkými postihnutými ľuďmi na Ukrajine,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení podľa spravodajstva Japan Times.
Viaceré európske futbalové asociácie zaviedli reštriktívnejšie opatrenia voči Rusku skôr ako FIFA. Napríklad poľský futbalový zväz vyjadril obavy, že pôvodné obmedzenia FIFA neboli dostatočné, keď FIFA pôvodne iba zastavila medzinárodné súťaže organizované v Rusku „až do odvolania“. Spočiatku však boli „domáce“ zápasy stále povolené na neutrálnej pôde bez divákov. Medzinárodný riadiaci orgán futbalu uviedol, že krajina musí hrať pod názvom svojej federácie, Futbalovej únie Ruska, a bez svojej vlajky a hymny.
Poľsko, Česká republika a Švédsko sa už skôr otvorene vyjadrili, že odmietajú hrať s Ruskom v kvalifikačných zápasoch na majstrovstvá sveta 2022. Anglická futbalová liga uviedla, že jej národné tímy nebudú hrať v Rusku v dohľadnej budúcnosti.
Nemecká spoločnosť Adidas vyrábajúca športové oblečenie s okamžitou platnosťou pozastavila spoluprácu s Ruským futbalovým zväzom (RFS), uviedol hovorca spoločnosti podľa agentúry Reuters, čím sa zastavilo dlhoročné partnerstvo medzi futbalovým programom a najväčším európskym výrobcom športového oblečenia. Adidas je druhým najväčším výrobcom športového oblečenia na svete.
Lotyšský hokejový tím Dinamo Riga odstúpil z Kontinentálnej hokejovej ligy, ktorú vlastní a riadi Rusko, s odvolaním sa na „vojenskú a humanitárnu krízu“.
Zábavný priemysel
Súťaž Eurovízia tento rok nepustila Rusko do súťaže.
Metropolitná opera v New Yorku oznámila, že ukončí spoluprácu s umelcami, ktorí podporujú Putina.
Rotterdamská filharmónia prerušila vzťahy s dirigentom Valerijom Gergijevom kvôli jeho odmietnutiu odvolať svoju podporu vojenskému útoku na Rusko, ako informovali Dutch News. Maestro bol pre svoje proputinovské názory vyradený z predchádzajúcich vystúpení.
Starosta nemeckého Mníchova Dieter Reiter (sociálni demokrati) oznámil prepustenie dirigenta Valerija Gergieva z Mníchovskej filharmónie kvôli Gergievovým väzbám na ruského prezidenta Putina, informuje Spiegel Online. Valerij Gergiev sa nedištancoval od Putinovej vojny na Ukrajine.
Spoločnosť Walt Disney, ktorá vlastní štúdiá Marvel, 20th Century Studios, Pixar a ďalšie filmové projekty, oznámila, že pozastavuje vydávanie filmov v Rusku vrátane očakávaného filmu Pixaru Turning Red, „vzhľadom na nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu a tragickú humanitárnu krízu“, uvádza Forbes. Podľa Spiegel Online tak urobila aj spoločnosť Sony Pictures.
Hovorca Netflixu pre Wall Street Journal uviedol, že „vzhľadom na súčasnú situáciu“ streamovacia služba neplánuje šíriť spravodajské, športové a zábavné kanály ruských štátnych médií, a to napriek novému ruskému nariadeniu, ktoré podľa zdroja oboznámeného so záležitosťou vyžaduje, aby ich šírili organizácie s viac ako 100 000 predplatiteľmi.
Giganti sociálnych médií
Youtube zablokoval kanály prevádzkované ruským štátom financovanými stanicami Russia Today (RT) a Sputnik News v celej Európe, niekoľko dní po tom, čo v sobotu dočasne zrušil RT a ďalšie kanály a zabránil im zarábať peniaze prostredníctvom reklám na ich videách a obmedzil prístup k týmto kanálom na Ukrajine.
Twitter uviedol, že bude označovať tweety, ktoré zdieľajú informácie z účtov ruských štátnych médií, a oznámil, že dočasne pozastavuje reklamy na Ukrajine a v Rusku, „aby zabezpečil, že kritické informácie o verejnej bezpečnosti budú vyzdvihnuté a reklamy ich nebudú znehodnocovať“, uvádza sa v správe Forbes.
Materská spoločnosť Facebooku Meta uviedla, že obmedzila prístup k účtom ruských štátnych médií na Ukrajine, zablokovala ruským štátnym médiám možnosť spúšťať reklamy a zarábať peniaze zo svojich účtov na platforme a že stiahla príspevky súvisiace s dezinformačnou kampaňou zameranou na Ukrajinu, ako uvádza Forbes.
Prečo Carlsberg udržiava svoje väzby s Putinovým Ruskom?
Prečo Carlsberg zostáva, keď sa mnohé iné spoločnosti, vrátane tých, ktoré majú zlú povesť pre svoje neetické obchodné praktiky, ako napríklad ropné spoločnosti, zbavujú svojich aktivít v Rusku a prerušujú svoje väzby na Putinov režim?
Odpoveď spočíva v ziskoch tohto pivného gigantu z Ruska.
Podľa výročnej správy spoločnosti Carlsberg za rok 2021 viac ako tretina jej trhového podielu (39 % objemu), štvrtina tržieb (25 %) a takmer štvrtina zisku (24 %) pochádza z regiónu strednej a východnej Európy. Pre spoločnosť Carlsberg je to lukratívny región, ktorému do veľkej miery dominuje ich ruský trh. V tomto regióne sa v roku 2021 zvýšila spotreba piva Carlsberg o 4,9 %, zatiaľ čo spotreba ostatných nápojov vzrástla o 20,3 %, čím celková spotreba podľa objemu vzrástla o 6,1 %. Príjmy v tomto regióne sa zvýšili o 10,1 %.
Carlsberg v Rusku = Osem pivovarov – 27 % podiel na trhu – 2. miesto na trhu.
24% zisky spoločnosti Carlsberg pochádzajú z regionálneho trhu strednej a východnej Európy, ktorému dominuje Rusko. Spoločnosť Carlsberg uvádza, že takmer štvrtina jej zisku (24 %) pochádza z regiónu strednej a východnej Európy, ktorému do veľkej miery dominuje ruský trh.
Spoločnosť Carlsberg je najväčším výrobcom piva v Rusku vďaka vlastníctvu spoločnosti Baltika Breweries. Väčšina dodávateľského reťazca, výroby a zákazníkov spoločnosti Baltika sídli v krajine, čo obmedzuje priamy vplyv mnohých sankcií, uviedla podľa denníka Japan Times hovorkyňa spoločnosti Carlsberg.
Na rozdiel od iných nadnárodných spoločností sa Carlsberg podľa správy Japan Times obáva najmä priamych alebo nepriamych dôsledkov sankcií na svoje ruské prevádzky.
Carlsberg prevzal kontrolu nad ruskými pivovarmi Baltika v roku 2008. Pivovar je významným vývozcom ruského piva. Výrobky spoločnosti sa ponúkajú vo viac ako 75 krajinách vrátane západnej Európy, Severnej Ameriky a ázijsko-tichomorskej oblasti.
Keď Rusko od roku 2011 zaviedlo sériu vylepšení v oblasti alkoholovej politiky s cieľom znížiť spotrebu alkoholu a súvisiace škody v krajine, spoločnosť Carlsberg to priamo pocítila, zatiaľ čo ľudia a komunity v Rusku z toho profitovali. Napríklad v polovici roka 2016 Rusko zaviedlo zákon o obmedzení veľkosti fliaš alkoholických výrobkov na maximálne 1,5 litra, pretože obrovské fľaše zvyšujú spotrebu a podporujú škody spôsobené alkoholom, ako napríklad nadmerné a nárazové užívanie alkoholu. To malo za následok kaskádové negatívne účinky pre dánskeho pivného giganta, ale zdravie ľudí sa začalo zlepšovať.
- Po prvom celom roku uplatňovania zákona o obmedzení veľkosti fliaš v Rusku v roku 2017 spoločnosť Carlsberg zaznamenala 14 % pokles spotreby piva podľa objemu.
- Jej trhový podiel sa v období od januára do novembra 2017 znížil z 34,6 % na 31,9 %.
- V tom roku mala značka Baltika odhadovanú stratu zisku vo výške 4,8 miliardy dánskych korún. To malo za následok, že zisk spoločnosti Carlsberg klesol na 1,26 miliardy dánskych korún (210 miliónov USD) zo 4,49 miliardy rok predtým.
To poukazuje na závislosť a zraniteľnosť pivného koncernu aj pri malých zmenách na ruskom trhu s alkoholom. Je zrejmé, že ruský trh je pre pivovarníckeho giganta kľúčový a generuje značnú časť zisku.
Zisk alebo ľudské práva? Zisk má prednosť pred ľudskými právami, hovorí alkoholová spoločnosť
Niektoré podniky opustili Rusko po anexii Krymu vojenskou inváziou na Ukrajinu v roku 2014. Iné, vrátane spoločnosti Carlsberg, však sledovali zisky a usilovali sa o ešte väčší rast svojich podielov na ruskom trhu. Dokonca aj v čase, keď sa prezident Putin pripravoval na inváziu na Ukrajinu, sa niektoré podniky snažili ešte viac expandovať do Ruska s cieľom maximalizovať zisk. Ako uvádza denník New York Times, v januári tohto roku malo 20 najvyšších talianskych manažérov video hovor s Putinom o posilnení hospodárskych väzieb v Rusku. Podobný telefonát dohodnutý s nemeckými podnikateľskými lídrami bol zrušený až po tom, ako ruské sily 24. februára 2022 vtrhli na Ukrajinu.
Alkoholický priemysel má však za sebou desivú históriu spolupráce s vojenskými režimami, vojnovými mašinériami a diktátormi. Carlsberg nie je jediným pivným gigantom, ktorý uprednostňuje zisky pred ľudskými právami.
Investigatívny novinár Oliver van Beemen vo svojej knihe „Heineken v Afrike“ odhalil, ako ďaleko bol a je holandský pivný gigant Heineken ochotný zájsť v honbe za trhovými podielmi, väčším počtom spotrebiteľov a stále väčším ziskom. Pán van Beemen odhalil hrubé neetické praktiky spoločnosti Heineken na celom africkom kontinente. V knihe podrobne opisuje šokujúci zoznam neetických praktík, ktoré používa druhý najväčší výrobca piva na svete. Niektoré z nich sú:
- Podpora apartheidu,
- spoluúčasť na genocíde v Rwande,
- podpora autoritárskych režimov a spolupráca s povstaleckými skupinami,
Japonský pivný gigant Kirin bol tiež odhalený pre uprednostňovanie zisku pred ľudskými právami. Udržiaval úzke väzby s vojenskou juntou v Mjanmarsku, a to aj počas genocídy proti Rohingom, čím fakticky podporoval režim v Mjanmarsku.
Zdroje:
Fortune: “The Great Business Retreat matters in Russia today–just as it mattered in 1986 South Africa“
Reuters: “Brewer Carlsberg halts exports, new investments into Russia“
CBS News: “These are the corporations that have pulled out of Russia since its invasion of Ukraine“
Reuters: “Factbox: Companies with exposure to Russia react to Ukraine crisis“
Financial Post: “BP quits Russia in up to $25-billion hit after Ukraine invasion“
The New York Times: “Shell Quits Russia, Joining BP as Oil Giants Object to Attack on Ukraine”
The New York Times: “They Do Business in Russia, and Now They May Pay a Price“
CNN Business: “These companies have the most to lose from Russia’s attack on Ukraine“
Financial Times: “The corporate fallout from Russia’s invasion of Ukraine“
Carlsberg Group: “Annual Report 2021“
Reuters: “Russian alcohol curbs hit Carlsberg’s 2017 sales“
Carlsberg Group: “Carlsberg Group in Russia“
The New York Times: “Multinationals halt operations in Ukraine and move employees to safety.“
Reuters: “Companies shut Ukraine operations, assess impact of sanctions on Russia“
Japan Times: “More foreign firms pull out of Russia as assault on Ukraine continues“